2021.08.01. napján hatályba lépett a koronavírus elleni védőoltás kötelező igénybevételéről szóló 449/2021. (VII. 29.) Korm. rendelet. Az alábbiakban összefoglalom a Korm. rendelet legfontosabb rendelkezéseit:
1. Kire alkalmazandó a koronavírus elleni védőoltás kötelező igénybevételéről szóló 449/2021. (VII. 29.) Korm. rendelet?
A veszélyhelyzet ideje alatt
- alapellátást,
- ügyeleti ellátást,
- járóbeteg-szakellátást,
- diagnosztikát,
- fekvőbeteg-szakellátást,
- mentést igénylő ellátást,
- betegszállítást,
- bentlakásos szociális vagy gyermekvédelmi intézményben szervezett egészségügyi ellátást,
- fegyveres és rendvédelmi szervek egészségügyi ellátását (dolgozók és fogvatartottak alapellátását), valamint
- közvetlen lakossági gyógyszerellátást
nyújtó egészségügyi szolgáltatóknál nem hozható létre olyan jogviszony, amelynek keretében az egészségügyi tevékenységet olyan egészségügyi dolgozó, illetve rezidens végezné, aki a SARS-CoV-2 koronavírus elleni védőoltást nem vette fel.
A veszélyhelyzet ideje alatt az egészségügyi szolgáltató nem hozhat létre egészségügyben dolgozói tevékenységnek az egészségügyi szolgáltató székhelyén és telephelyén történő végzésére irányuló jogviszonyt olyan személlyel, aki a védőoltást nem vette fel.
A jogszabály tehát alkalmazandó
- a fenti ellátási formákban szolgáltatást nyújtó egészségügyi szolgáltatókra és
- az egészségügyi dolgozókra, és
- az egészségügyi szolgáltató székhelyén és telephelyén tevékenységet végző egészségügyben dolgozókra.
2. Mi az egészségügyi és egészségügyben dolgozók kötelezettsége e körben?
Az az egészségügyi és egészségügyben dolgozó, aki a Korm. rendelet hatálybalépése (2021.08.01.) előtt nem vette fel a védőoltást, köteles
a, egydózisú oltóanyag esetén a védőoltást, kétdózisú oltóanyag esetén a védőoltás első dózisát 2021. szeptember 15. napjáig,
b, kétdózisú oltóanyag esetén a védőoltás második dózisát az oltóorvos által meghatározott időpontban felvenni.
3. Ki mentesülhet a védőoltás felvétele alól?
Az oltási kötelezettség alól mentesül az a foglalkoztatott, aki részére egészségügyi indokból ellenjavallt a védőoltás felvétele, és ezt a lentiekben leírt orvosi szakvélemény is alátámasztja.
Az orvosi szakvéleményt a foglalkoztatott kezdeményezésére, a háziorvosának javaslata alapján a munkáltatója szerint illetékes foglalkozás-egészségügyi szolgálat szakorvosa, ennek hiányában a foglalkoztatott tevékenységre való egészségügyi alkalmasságának elbírálására jogosult más orvos adja ki.
4. Melyek a munkáltató (egészségügyi szolgáltató) kötelezettségei?
A munkáltató a foglalkoztatottat felhívhatja a védőoltás felvételének igazolására. A védőoltás felvételét a foglalkoztatott a munkáltató felhívására öt napon belül köteles hitelt érdemlő módon igazolni a személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvány és az alábbi dokumentumok valamelyikének egyidejű bemutatásával:
- uniós digitális Covid-igazolvány,
- érvényességi idő nélküli védettségi igazolvány, illetve applikáció,
- a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján közzétett minta alapján az oltást igazoló orvos által kiállított SARS-COV-2 elleni védőoltásról szóló igazolás,
- az Egészségügyi Világszervezet által kiadott nemzetközi oltási bizonyítvány, ha az a SARS-COV-2 elleni védőoltás beadásának megtörténtére vonatkozó, oltást igazoló orvos által kiállított bejegyzést tartalmaz.
Azt a foglalkoztatottat, aki
- egydózisú oltóanyag esetén a védőoltást, kétdózisú oltóanyag esetén a védőoltás első dózisát 2021. szeptember 15. napjáig,
- kétdózisú oltóanyag esetén a védőoltás második dózisát az oltóorvos által meghatározott időpontban
nem vette fel, a munkáltató felhívja, hogy a védőoltást a felhívástól számított 15 napon belül vegye fel, és annak felvételét a jelen tájékoztató 4. pontjában meghatározott módon igazolja, vagy amennyiben mentesül az oltási kötelezettség alól, a jelen tájékoztató 3. pontja szerinti orvosi szakvéleményt mutassa be.
5. Milyen oltóanyag vehető figyelembe?
Az Európai Unióban, illetve a Magyarországon engedélyezett és a lakosság oltására felhasznált COVID-19 oltóanyaggal a Magyarország területén történt védőoltás.
6. Mi történik, ha a dolgozó nem veszi fel a védőoltást a megadott határidőben, illetve azt nem igazolja a rendelet rendelkezéseinek megfelelően?
A foglalkoztatott jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal meg kell szüntetni, ha
- a foglalkoztatott a védőoltás felvételét a munkáltató felhívásától (jelen tájékoztató 4. pontja) számított 15 napon belül nem igazolta a munkáltató felé a jelen tájékoztató 4. pontjában meghatározott módon, és
- a foglalkoztatott a jelen tájékoztató 3. pontja szerinti orvosi szakvéleményt a jelen tájékoztató 4. pontja szerinti felhívástól számított 15 napon belül nem mutatja be.
A foglalkoztatásra irányuló jogviszony fenti okból történő megszüntetése esetén a foglalkoztatottat felmentési idő vagy felmondási idő és végkielégítés nem illeti meg. A megszüntetés okát és jogkövetkezményeit haladéktalanul közölni kell a foglalkoztatottal.
7. A fenti szabályok csak munkavállalókra vagy más jogviszonyban tevékenységet végző személyekre is vonatkozik?
Ha az egészségügyi dolgozó az egészségügyi szolgáltatónál az egészségügyi tevékenységet nem az egészségügyi szolgáltatóval közvetlenül fennálló jogviszony alapján végzi, a munkáltató gondoskodik arról, hogy az egészségügyi szolgáltatónál a jogszabályban meghatározott feltételeknek megfelelő személy végezzen egészségügyi tevékenységet.
Azaz amennyiben az egészségügyi dolgozónak nem közvetlenül van szerződéses jogviszonya az egészségügyi szolgáltatóval, hanem például bt.-n vagy kft.-n keresztül, akkor a bt.-nek és kft.-nek biztosítania kell azt, hogy a rajtuk keresztül a szerződés teljesítésében személyesen közreműködő személy megfeleljen a jogszabályban meghatározott követelményeknek. Az ilyen személyektől nem kérhető az oltás felvételének vagy a mentesülés igazolása.
Ha az egészségügyben dolgozó nem az egészségügyi szolgáltatóval áll közvetlen jogviszonyban, a munkáltató gondoskodik arról, hogy lehetőség szerint olyan foglalkoztatott végezze az egészségügyi szolgáltató székhelyén és telephelyén a tevékenységet, aki a védőoltást felvette.
Azaz amennyiben az egészségügyben dolgozónak nem közvetlenül van szerződéses jogviszonya az egészségügyi szolgáltatóval, hanem például bt.-n vagy kft.-n keresztül, akkor a bt.-nek és kft.-nek biztosítania kell azt, hogy a rajtuk keresztül a szerződés teljesítésében személyesen közreműködő személy megfeleljen a jogszabályban meghatározott követelményeknek. Az ilyen személyektől nem kérhető az oltás felvételének vagy a mentesülés igazolása.
A fenti szabályok csak a veszélyhelyzet idejére vonatkoznak, csak a veszélyhelyzet ideje alatt alkalmazandók.