A munkáltatók 2021. november 1. napjától lehetőséget kaptak arra, hogy a munkavégzés feltételeként írhassák elő a foglalkoztatottak számára a SARS-CoV-2 koronavírus elleni védőoltás felvételét, ha ezt szükségesnek látják a dolgozók biztonsága érdekében.
A munkáltatók tehát nem tehetik általános jelleggel kötelezővé alapos ok nélkül a koronavírus elleni védőoltás beadatását. A munkáltatóknak e körben vizsgálniuk és mérlegelniük kell a kötelező védőoltás szükségességét a dolgozók biztonsága érdekében. Amennyiben a munkáltató e mérlegelés körében a koronavírus elleni védőoltás beadatásának kötelezővé tétele mellett dönt, erre az alábbi szabályok alkalmazandók.
1. Hogyan rendelhető el a védőoltás felvétele?
A munkáltatónak elektronikus úton (akár e-mailen keresztül) vagy papír alapon kell tájékoztatnia a foglalkoztatottat a védőoltás felvételének követelményéről, határidejéről és a védőoltás felvétele elmaradásának lehetséges jogkövetkezményeiről. Az elrendeléskor figyelembe kell venni a munkahely és a munkakör sajátosságait is. A védőoltás felvétele az egészség megóvása érdekében rendelhető el.
Nem kötelezhető a védőoltás felvételére az a foglalkoztatott, aki részére egészségügyi indokból ellenjavallt a védőoltás felvétele, és ezt bizonyítani is tudja orvosi szakvélemény bemutatásával.
Az orvosi szakvéleményt a
- foglalkoztatott kezdeményezésére a munkáltatója szerint illetékes foglalkozás-egészségügyi szolgálat szakorvosa, ennek hiányában
- a foglalkoztatott jogviszonyának keretében végzett tevékenységre való egészségi alkalmasságának elbírálására jogosult más orvos, ennek hiányában
- a foglalkoztatott háziorvosa adja ki.
2. Mi a védőoltás felvételének határideje?
A védőoltás felvételének határideje egydózisú oltóanyag esetén a védőoltás, kétdózisú oltóanyag esetén a védőoltás első dózisa tekintetében legalább 45 nap. Kétdózisú oltóanyag esetén a védőoltás második dózisát az oltóorvos által meghatározott időpontban kell felvenni.
3. Hogyan lehet igazolni a védőoltás felvételét?
A védőoltás felvételét a foglalkoztatott a személyazonosság igazolására alkalmas hatósági igazolvány és az alábbi dokumentumok valamelyikének egyidejű bemutatásával – a munkáltató által meghatározott módon – igazolhatja:
- uniós digitális Covid-igazolvány,
- – érvényességi idő nélküli – védettségi igazolvány, illetve applikáció,
- a Nemzeti Népegészségügyi Központ honlapján közzétett minta alapján az oltást igazoló orvos által kiállított, a védőoltásról szóló igazolás,
- az Egészségügyi Világszervezet által kiadott nemzetközi oltási bizonyítvány, ha az a védőoltás beadásának megtörténtére vonatkozó, oltást igazoló orvos által kiállított bejegyzést tartalmaz,
- az olyan állam által kiállított védettségi igazolás, amely állam által kiállított védettségi igazolást Magyarország elismeri, és ennek tényét a külpolitikáért felelős miniszter a határrendészetért felelős miniszterrel egyetértésében kiadott rendeletében megállapította.
4. Mi a jogkövetkezménye annak, ha a foglalkoztatott nem veszi fel a munkáltató által elrendelt védőoltást?
Ha a foglalkoztatott a védőoltást a munkáltató által meghatározott határidőn belül nem vette fel, a foglalkoztatott részére a munkáltató fizetés nélküli szabadságot rendelhet el, kivéve, ha a foglalkoztatott a védőoltás felvétele alól mentesül.
Ha a foglalkoztatott a fizetés nélküli szabadság elrendelését követően felveszi a védőoltást, a munkáltató a fizetés nélküli szabadságot haladéktalanul megszünteti.
A munkáltató a foglalkoztatott jogviszonyát felmentéssel, illetve felmondással azonnali hatállyal megszüntetheti, ha a fizetés nélküli szabadság elrendelésétől számítva egy év eltelt, és
- a foglalkoztatott a védőoltás felvételét nem igazolta a munkáltató felé a meghatározott módon, valamint
- a foglalkoztatott az orvosi szakvéleményt nem mutatja be.
A foglalkoztatásra irányuló jogviszony meghatározott okból történő megszüntetése esetén a megszüntetés okát és jogkövetkezményeit haladéktalanul közölni kell a foglalkoztatottal.
Azt a foglalkoztatottat, aki az e rendelet szerinti oltási kötelezettség teljesítésének határidejét megelőzően mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól, a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség teljesítés alóli mentesülés megszűnését követően kötelezheti a munkáltató a védőoltás felvételére.
5. Adatkezeléssel kapcsolatos rendelkezések
A munkáltató kezeli a foglalkoztatottnak
- hatósági igazolványban és dokumentumokban szereplő, a védőoltás felvételére, valamint
- orvosi szakvéleményben szereplő, a védőoltás felvételének ellenjavallatára
vonatkozó adatokat.
A munkáltató ezeket az adatokat csak az adatkezelés céljának megvalósításához szükséges mértékben és ideig, de legfeljebb a veszélyhelyzet megszűnéséig kezelheti.