A magyar jog szerint a magyar állampolgár gyermeke születésénél fogva megszerzi a magyar állampolgárságot függetlenül születési helyétől. A magyar állampolgárság tehát születéssel keletkezik, azonban a magyar jog elismeri a magyar állampolgárság utólagos megszerzésének esetit is, melyeket szigorú feltételekhez köt.
Alapelv, hogy a magyar állampolgárok között az állampolgárság keletkezésének és megszerzésének jogcíme között különbséget tenni nem lehet. A magyar jog elismeri a kettős állampolgárságot: azaz a magyar állampolgárság keletkezésének és megszerzésének nem akadálya az, hogy az érintett egyidejűleg más államnak is állampolgára.
Honosítás
A magyar állampolgárság többek között honosítással szerezhető meg, melynek több esete van. Alapesetben a magyar állampolgárság honosítással történő megszerzésének az alábbi feltételei vannak:
- a kérelem előterjesztését megelőző nyolc éven át folyamatosan Magyarországon lakott;
- a magyar jog szerint büntetlen előéletű és a kérelem elbírálásakor ellene magyar bíróság előtt büntetőeljárás nincs folyamatban;
- megélhetése és lakhatása Magyarországon biztosított;
- honosítása Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát nem sérti;
- igazolja, hogy alkotmányos alapismeretekből magyar nyelven eredményes vizsgát tett, vagy ez alól a törvény alapján mentesül.
A fenti körülményeket a kérelmező köteles igazolni és a bizonyítékokat a kérelemhez csatolni, valamint jogszabály meghatároz kötelező mellékleteket, amelyeket a honosítási kérelemhez szintén mellékelni kell.
A honosítás kedvezményes esetei
A honosítás fenti alapesetén kívül a magyar jog ismeri a honosítás kedvezményes eseteit is. Itt olyan körülmények fennállásáról van szó, amikor a kérelmezőnek valamilyen többlet személyes kötődése van Magyarországhoz, amely miatt a jogszabály az érintett kérelmezőt kedvezményben részesíti azáltal, hogy mentesíti a fentiekben felsorolt egy vagy több körülmény teljesítése és igazolása alól. Ilyen kedvezményes honosításra okot adó körülmény többek között, ha
- magyar állampolgár házastársa, kiskorú gyermeke van;
- menekült vagy hontalan;
- felmenője magyar állampolgár volt és ezt bizonyítani is tudja.
A magyarországi tartózkodás igazolása
A honosítás alapesetében a magyar állampolgárság megszerzésének feltétele, hogy a kérelmező a kérelem beadásának napját megelőzően 8 évig folyamatosan Magyarországon lakott. Ezt a 8 éves időszakot a lakcímbejelentés napjától kell számítani és az alábbi jogállású személyi kört érinti:
- bevándorolt vagy letelepedett jogállásúak;
- menekültként elismertek, valamint;
- azok, akik a szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogukat Magyarországon gyakorolják, és bejelentési kötelezettségüknek eleget tettek.
A magyarországi tartózkodásnak folyamatosnak kell lennie és ezt bizonyítani kell. A schengeni övezetben a határellenőrzések megszüntetése miatt e körben bizonyítási nehézségek merülhetnek fel.
Alkotmányos alapismeretek vizsga
A kérelmezőnek a honosítás alapesetében az állampolgársági kérelem beadását megelőzően alkotmányos alapismeretekből vizsgát kell tennie és a vizsga sikeres letételét igazolnia kell. Az alkotmányos alapismeretek vizsga letétele komoly magyar nyelvtudást igényel. Az alkotmányos alapismeretek vizsga letétele alól azonban a kérelmező bizonyos esetekben mentesülhet, a mentesülési okot igazollni kell.
Eljárási szabályok
A magyar állampolgárság megszerzése iránti kérelmet jogszabályban rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani. A nyomtatványt magyar nyelven kell kitölteni és a kérelmezőnek alá kell írnia. Az állampolgársági kérelem benyújtható Magyarországon, illetve meghatározott esetekben külföldön a magyar konzuli tisztviselőnek is.
Az állampolgársági kérelemhez a kérelmezőnek mellékelnie kell a születési anyakönyvi kivonatát és a családi állapotát igazoló okiratokat, továbbá a magyar állampolgárság megszerzése feltételeinek fennállását igazoló okiratokat. A külföldön kiállított okiratok hitelesítésére és hiteles fordíttatására további speciális feltételek vonatkoznak, melyeket minden egyedi esetben vizsgálni kell.
A magyar állampolgárság megszerzése iránti kérelemről a köztársasági elnök dönt. A magyar állampolgárság megszerzéséről a köztársasági elnök honosítási okiratot ad ki. Amennyiben a kérelmező megszerzi a magyar állampolgárságot, választása szerint állampolgársági esküt vagy fogadalmat tesz.
A linkre kattintva angol nyelven is olvashat a magyar állampolgárság megszerzéséről.
Ha a fentiekkel kapcsolatban kérdése van, állok rendelkezésére.