Harmadik országbeli állampolgár schengeni vízum birtokában jogosult 180 napon belül 90 napot meg nem haladó időtartamban a schengeni övezet területén tartózkodni. Ezt meghaladó tartózkodás esetén valamilyen huzamos tartózkodásra jogosító engedély (tartózkodási engedély, tartózkodási kártya, állandó tartózkodási kártya, letelepedési engedély, EU Kék Kártya stb.) szükséges. Az egységes vízum birtokosa a tagállamok teljes területén szabad mozgásra jogosult.
Egységes vízumot egyszeri, kétszeri vagy többszöri beutazásra lehet kiadni. A korlátozott területi érvényességű vízum csak egy vagy több tagállam területén jogosít szabad mozgásra, a többszöri átutazásra jogosító repülőtéri tranzitvízum pedig lehetővé teszi, hogy birtokosa átutazzon egy tagállam repülőterének nemzetközi tranzitterületén. A tagállamok által kiadott egységes vízumokat, korlátozott területi érvényességű vízumokat és repülőtéri tranzitvízumokat egységes vízumbélyeg formátumban állítják ki.
VÍZUMKÖTELEZETTSÉG ALÁ ESŐ SZEMÉLYEK KÖRE
A harmadik országbeli állampolgárok főszabály szerint vízum birtokában utazhatnak be a schengeni övezetbe, így Magyarországra is. Bizonyos harmadik országbeli állampolgárok mentesülnek a vízumkötelezettség alól, azaz ezen országok állampolgárai vízum nélkül jogosultak a schengeni övezetbe történő beutazásra és ott 3 hónapot meg nem haladó tartózkodásra. Három hónapot meghaladó tartózkodás esetén azonban már nekik is szükségük van valamilyen, a tartózkodás jogcímétől függő okmány beszerzésére.
A schengeni vízum kiadásának szabályai uniós szinten kerültek rendezésre, így bármely tagállam konzulátusán benyújtott vízumkérelem elbírálása során ugyanazon rendelet kerül alkalmazásra.
A KÉRELEM BENYÚJTÁSA
A vízumkérelmet az illetékes tagállam konzulátusán kell benyújtani. Amennyiben a vízum kiadására Magyarország rendelkezik illetékességgel és a kérelmező lakóhelye szerinti országban Magyarország nincs jelen vagy nem rendelkezik képviselettel, meg kell vizsgálni, hogy más tagállam konzulátusa vagy másik országban lévő magyar konzulátus illetékes-e a vízumkérelmek elbírálására. Az illetékesség vizsgálatának a vízumeljárásban azért van jelentősége, mert csak azon személyek vízumkérelmét lehet elfogadni, akik az illetékes konzulátus illetékességi területén jogszerűen lakóhellyel rendelkeznek.
A vízumkérelmet legalább 15 naptári nappal a tervezett utazás előtt be kell nyújtani és nem lehet a tervezett utazás megkezdésének időpontját megelőző 3 hónapnál korábban benyújtani. A vízumkérelmet a kérelmező személyesen köteles beadni, erre általában előre időpontot kell kérni. A tervezett beutazás időpontjának és a tervezett tartózkodás időtartamának meghatározásakor figyelemmel kell lennie a benyújtás időpontjára és a hatóságok rendelkezésére álló eljárási időre is, ami 15 naptári nap. A kérelem benyújtásakor a kérelmezőről fényképet készítenek, valamint tőle ujjlenyomatot vesznek. A vízumkérelmezőre vonatkozó adatokat a vízuminformációs rendszerben (VIS) tárolják.
A KÉRELEM MELLÉKLETEI
A kérelemhez mellékelni kell az ún. támogató dokumentumokat. A támogató dokumentumok célja, hogy az illetékes hatóságok meg tudják ítélni, hogy a kérelmező eleget tesz-e a beutazási feltételeknek, továbbá felmérhessék az illegális bevándorlás kockázatát és a biztonsági kockázatokat. A támogató dokumentumok száma és típusa az eset körülményeihez igazodik, esetenként kell mérlegelni, hogy milyen dokumentumok csatolása lehet szükséges a vízumkérelem pozitív elbírálásához.
A VÍZUMKÉRELEM ELUTASÍTÁSA
Amennyiben a beutazási feltételek nem teljesülnek, a vízumkérelmet el kell utasítani. Ha a konzulátus elutasítja a vízumkérelmet, ki kell töltenie az erről szóló értesítést és indokolást tartalmazó formanyomtatványt, amelyben alá is támasztja ezeket az indokokat, majd a formanyomtatványt eljuttatja az érintett harmadik országbeli állampolgárnak. Az elutasított vízum kérelmezője jogorvoslattal élhet.
VÍZUMINFORMÁCIÓS RENDSZER (VIS)
Valamennyi vízumkérelem benyújtásakor az eljáró hatóság a VIS rendszerben megvizsgálja, hogy a kérelmező adott-e be korábban vízum iránti kérelmet. Amennyiben nem, a vízumkérelem adatait rögzíti a VIS rendszerben. Amennyiben igen, akkor a korábbi kérelemhez kapcsolva rögzíti az új kérelem adatait és megvizsgálja a korábbi vízumkérelemnek a VIS-ben rögzített adatait (elutasítás oka, esetleges túltartózkodás stb.). Mindezekre tekintettel javasolt már a legelső vízumkérelem beadásakor körültekintően eljárni.
A linkre kattinta a schengeni vízumról angol nyelven is olvashat.
Amennyiben a fentiekkel összefüggésben kérdése van, állok szíves rendelkezésére.